Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Školstvo: neoddychuje sa ani v lete!

2019. júl. 25

Letné prázdniny už bežia v plnom prúde, no v mestských vzdelávacích a výchovných zariadeniach je rušno aj v lete. Materské školy sú ešte pár týždňov v prevádzke, no školy sa už začali renovovať. Časť prác je potrebná preto, lebo v zmysle rozhodnutia vlády budú mať školáci od septembra bezplatné obedy, ktoré však úplne zadarmo nebudú. O detailoch sme sa porozprávali s viceprimátorom a predsedom školskej komisie Gáborom Veresom.

Skutočne nebudú bezplatné obedy úplne bezplatné?
Presadenie právnej normy do praxe si vyžiada výdavky. V snahe zmierniť finančnú záťaž mesta musíme požiadať o pomoc aj rodičov. Pravda, nechceme, aby boli poplatky privysoké. Z toho dôvodu sme novelizovali mestské nariadenie, v zmysle ktorého k štátnemu príspevku vo výške 1,20 eur priplatia rodičia k obedom žiakov prvého stupňa 0,21 eur a k obedom žiakov druhého stupňa 0,30 eur. Nariadenie modifikovalo aj výšku iných príspevkov. Snažili sme sa tieto sumy zmeniť čo najmiernejšie, v prípade družiny sa príspevok zvýši o 1,50 eur, v prípade materských škôl o 2 eurá. V porovnaní s inými mestami podobnej veľkosti je to ešte vždy nízka suma. Obedy zadarmo teda skutočne nebudú zadarmo, no rodičom zostane v peňaženke viac peňazí.

Sú školské jedálne pripravené na zmenu, keďže od septembra sa v nich bude stravovať zrejme oveľa viac detí?
Z predbežného prieskumu v apríli vyplynulo, že počet stravníkov sa skutočne zvýši. V Základnej škole Mateja Bela by sa malo stravovať o sto detí viac, preto kuchyňu v lete zmodernizujeme. Na tento účel sme vyčlenili 56-tisíc eur, 18-tisíc je určených na obnovu ventilácie, no sú potrebné aj ďalšie investície, aby kuchyňa vyhovovala požiadavkám doby. Zo zvyšnej sumy preto nakúpime kuchynské zariadenie.

Ako sú na tom maďarské školy?
Kuchyňa a jedáleň Základnej školy Mateja Korvína je novšia, modernejšia, preto na zavedenie bezplatných obedov postačí investícia vo výške 8-tisíc eur. V škole sa sústredíme na renováciu sociálnych zariadení, na ktoré tento rok minieme 28-tisíc eur. V Základnej škole v Mliečne bolo nedávno obnovené ihrisko, náklady dosiahli 13-tisíc eur. V tejto škole zavedenie bezplatných obedov nespôsobí nijaké problémy.

Aké práce sú naplánované v škôlkach?
Žiaľ, nemáme k dispozícii toľko peňazí, aby sme naraz zrealizovali všetky potrebné práce, preto sme zostavili rebríček priorít. V škôlkach sú vo všeobecnosti staré brány, na nejednom mieste je poškodený plot, inde treba zrenovovať sociálne zariadenia či vymeniť okná. V Materskej škole na Školskej ulici treba vymeniť strechu, to bude najväčšia investícia, ktorá si vyžiada 40-tisíc eur. V Materskej škole na Ulici Márie preinvestujeme 8 100 eur, na Dunajskej ulici 4 800 eur, na Veternej ulici 16 300 eur a v Materskej škole na Gazdovskom rade zasa 9 800 eur. Keďže väčšina našich škôlok pracuje aj v júli, práce sa vykonajú v auguste.

Centrum voľného času Kukkónia pracuje aj v lete. Zmenili sa jeho otváracie hodiny?
Áno, zamestnania sa začínajú až o ôsmej, keďže počas školského roka Kukkónia na žiadosť rodičov prijímala deti v niektoré dni už od siedmej hodiny. Zaviedli sme to preto, lebo mnoho pracujúcich rodičov odchádza do práce skoro ráno.

Aký bol uplynulý školský rok?
Rušný. Tento rok sme, napríklad, po prvý raz usporiadali Matematickú súťaž Samaria, ktorá si vyžiadala veľa organizačnej práce, ale úsilie sa vyplatilo. Odozvy boli pozitívne, deti sa cítili dobre, preto súťaž usporiadame aj v nasledujúcom školskom roku. Najlepší dostali poukážky na nákup športových potrieb a vstupenky do x-bionic® sphere, keďže žiakov chceme motivovať k pohybu. V rámci programu Šamorín – mesto prevencie sme pokračovali v projekte drogovej prevencie: siedmaci, ôsmaci a deviataci videli zaujímavé a poučné interaktívne predstavenie, v ktorom im známy herec vyrozprával vlastný príbeh. Predstavenie videlo 450 detí a myslím, že bolo veľmi osožné.

Na základe výsledkov zápisu do školy bude od septembra v meste viac prvákov ako vlani. Nebudú problémy s kapacitou?
Neustále monitorujeme počet žiakov v školách, no problémy s kapacitou bude mať len slovenská škola. Niektorí sa snažia interpretovať všeobecne záväzné nariadenie samosprávy po svojom, my sa však naďalej držíme toho, že do slovenskej školy prijmeme len deti, ktoré majú trvalé bydlisko v Šamoríne.

Rozhovor vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Šamorín a okolie.

Skip to content